Przełącz do treści

Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy zajmuje północną część Puszczy Augustowskiej, która jest największym zwartym kompleksem leśnym, jaki znajduje się na niżu Europy Get the facts. Puszcza razem z lasami po stronie litewskiej i białoruskiej tworzy łącznie obszar o powierzchni mniej więcej trzystu tysięcy hektarów. Wigierski Park Narodowy swoim obszarem obejmuje Pojezierze Zachodniosuwalskie, Pojezierze Wschodniosuwalskie oraz Równinę Augustowską. Park mieści się w granicach Pojezierza Litewskiego i zajmuje środkową część dorzecza Czarnej Hańczy (dopływ Niemna).

Cały Park należy do Regionu Mazursko-Podlaskiego i zajmuje wschodnią część Pojezierza Mazurskiego, jak również fragment Podlasia. Wigierski Park Narodowy leży dość blisko Morza Bałtyckiego, ale klimat na jego terenie bardziej przypomina wschodnią, kontynentalną Euroazję. Z racji wpływu takiego klimatu, Wigierski Park Narodowy charakteryzuje się bardzo surowymi warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza jak na tereny nizinne – w okolicach parku zima trwa od końca listopada do pierwszej dekady kwietnia.

Wigierski Park Narodowy może się pochwalić niesamowitą przyrodą, której praktycznie nie spotyka się w innych regionach kraju. Na terenie Parku znajdują się 42zbiorniki wodne o łącznej powierzchni równej 28 km2. Wszystkie akweny są pochodzenia naturalnego. Największą sławą cieszy się jezioro Wigry, o największej powierzchni i głębokości wśród wszystkich jezior na tym obszarze. Wigry znane są także z bardzo urozmaiconej linii brzegowej, licznych wysepek, zatoczek, głębin i górek śródjeziornych. Wigry łączą się z przyległymi jeziorkami i razem z nimi tworzą szczególny ekosystem.

Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego rośnie 75 taksonów objętych ochroną – 61 z nich jest pod ochroną ścisłą. Całkiem sporo jest tutaj gatunków rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Jedną z takich roślin jest kanianka lnowa, która rośnie tylko w Wigierskim Parku Narodowym i jest oficjalnie uznana za gatunek wymarły na terenie Polski. Wśród zwierząt wyróżnia się 32 gatunki ryb, 12 gatunków płazów, 5 gatunków gadów, 46 gatunków ssaków ora 202 gatunki ptaków. Ponad 80 procent wszystkich gatunków zwierząt żyjących w Wigierskim Parku Narodowym jest objęte ochroną – to niemal połowa wszystkich chronionych kręgowców, jakie żyją na terenie Polski.

Bądź pierwszy z komentarzem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *